Црква и Друштво

„Ја сам, Пут, Истина и Живот“

15.8.14.

Зграда америчке морарице у облику "кукастог крста"





Кукасти крст у Сан Диегу се види само из свемира, али то не даје за право архитекти да само 20 година после другог светског рата направи комплекс овог облика. Да ствар буде још гора, ова зграда је власништво Америчке морнарице, која 1967. године није ни помишљала да ће 40 година касније сателит открити облик њихове зграде, чега ни они нису били свесни у време градње. Сада на прикривање изгледа из ваздуха Морнарица троши огромне количине новца.

THE WALL STREET JOURNAL: На страни Кијева ратује много људи сумњиве прошлости


Лист америчког крупног капитала The Wall Street Journal објавио је текст у којем својим читаоцима открива да на страни кијевске хунте против истока Украјине ратује „много људи са сумњивом биографијом”.

 THE WALL STREET JOURNAL: На страни Кијева ратује много људи сумњиве прошлости
Многи украјински борци сумњиве прошлости ( Фото: natrasi.com)
Аутор текста је разговарао са једним од сумњивих – Русланом Абалмазом који је у руководећој структури батаљона „Шахтјорск”. Лист наводи да Абалмаз живи у граду Торезу, у Доњецкој области, и да је седам година провео у затвору због изнуђивања, а тренутно је официр у структури украјинског Министарства унутрашњих послова.
Лист наводи да сам Абалмаз признаје да би своју садашњу ситуацију – пре само неколико месеци – сматрао смешном, а сада је назива „парадоксалном”.
Абалмаз је почетком 90-тих година учествовао у изнудама, а потом је „капитал” уложио у црно тржиште угља. Америчком листу је признао да је једно време помишљао да се прикључи одредима Доњецке Републике, али да се предомислио и одлучио да ратује за Кијев – да би заштитио свој „бизнис” који је у међувремену наводно легализовао.
The Wall Street Journal је одред на чијем челу је Абалмаз назвао „Украјином у малом”. Притом је указао да у њему има и радикалних украјинских националиста и људи попут Абалмаза.
Новинару WSJ Абалмаз је показао документ са фотографијом седог мушкарца од 60-ак година који је био убијен мада је био ненаоружан. Уз образложење: да оружје највероватније има скривено у аутомобилу.
Амерички лист је закључио: „У време када Кијев појачава војну офанзиву против сепаратиста, овакви добровољци играју кључну улогу. Они продиру на територије чију одбрану претходно ослаби украјинска артиљерија и почињу да је чисте. У градовима: иду од кварта до кварта”.
WSJ посебно наглашава да ће деловање батаљона попут „Шахтјорска” и добровољаца попут Абалмаза додатно одвратити и исток Украјине од Кијева.
Извор: Факти

Стејт департмент тражи од америчких глумаца да не показују симпатије према Путину


Стејт департмент је затражио од америчких глумаца и других популарних личности да не следе пример Стивена Сигала и Микија Рурка и да не показују своје симпатије према Русији. Барем не јавно.

miki rurk putin 650x433 Стејт департмент тражи од америчких глумаца да не показују симпатије према Путину
Стејт департмен је затражио да и остали глумци не следе пример Микија Рурка. Фото: вести.ру
Сигал и Рурк се – за време својих последњих посета Русији –нису устручавали да јавно покажу своје симпатије и према Русији и према Владимиру Путину. Управо ово је натерало врх америчке дипломатије да „посаветује” и неким њиховим колегама да буду „уздржанији у својим речима и поступцима”.
Ово су московском листу „Известија” открили блиски људи Рурка и Сигала.
Један Рурков помоћник је испричао да су популарном глумцу – након што је обукао спортску мајицу са Путиновим ликом – телефонирали из Стејт департмента и сугерисали да буде сусздржанији и јавно не демонстрира своја осећања према председнику Русије.
Америчка амбасада у Москви је одбила да прокоментарише вести о постојању оваквих „сугестија”.
Наступи Сигала и Рурка се – да све буде непријатније за Вашингтон – „римују” са падом популарности Барака Обаме.
Извор: Факти

Пренос Моштију Светог Првомученика и Архиђакона Стефана

Откриће и пренос моштију светог Стефана, архиђакона и првомученикаКада злобни Јевреји камењем убише светог Стефана, оставише тело његово да га пси изеду. Но друкчије хтеде Промисао Божја. Тело мучениково лежаше на отвореном месту под градом ноћ и два дана, а друге ноћи дође Гамалил, учитељ Павлов и потајни ученик Христов, узе тело, однесе га у Кафаргамалу на своје имање, и ту га чесно погребе у једној пећини. У исту пећину сахрани Гамалил и свога пријатеља Никодима, који плачући над гробом Стефановим умре. Ту сахрани Гамалил и свога крштенога сина Авива. И према своме завештању и сам Гамалил ту беше сахрањен. Од тога времена прошли су векови, и нико од живих није знао, где је сахрањено тело светога Стефана. Но 415. године, за време јерусалимског патријарха Јована, јави се Гамалил три пута у сну свештенику кафаргамалском Лукијану, и потанко му оприча све о сахрани свих поменутих указујући тачно место њихових заборављених гробова. Узбуђен од тога сна, Лукијан јави патријарху, и с благословом патријарховим оде с људима и откопа четири гроба. Гамалил му беше већ у сну рекао, које је чији гроб. Силни мирис благоухани испуни сву пећину од моштију светитељских. Тада мошти светог Стефана беху свечано пренете на Сион и ту чесно сахрањене, а мошти осталих изнесене на једно брдо више пећине, и ту у једној цркви положене. Многа исцељења болесника догодише се тога дана од моштију светог Стефана. Доцније те мошти беху пренете у Цариград. Тако Господ увенча многом славом онога који први за Његово име крв своју проли.                                                                                                                                                                                                                                                                                          
ДЕТАЉНИЈЕ



Свети Свештеномученик Стефан, папа римски, и други с њим

Био папа у Риму од 253-257. године. Борио се против јеретика Новатијана. Исцеливши Лукилу, ћерку трибуна Немезија, крсти обоје. Пострада у време Валеријана са дванаест својих клирика. Посечен за време литургисања.
ДЕТАЉНИЈЕ


Свети Блажени Василије јуродиви Московски

Отац му се зваше Јаков а мати Ана. У шеснаестој години својој предао се подвигу јуродства, и у том тешком подвигу издржао седамдесет два године. Живео свега осамдесет осам година. Ишао бос, гологлав, и у дроњама. Није имао никаква стална обиталишта. Исправљао је грешнике, укоревао велможе, прорицао истинито, имао виђење на даљину. Натрпевши се довољно од глади, од мраза, од увреда људских, Василије блажени предаде Богу своју свету душу. На погребу му био цар Иван с митрополитом. Сахрањен у храму московском Пресвете Богородице, назватом после по његовом имену.
ДЕТАЉНИЈЕ


Свети Мученик Фока


ДЕТАЉНИЈЕ


Откриће Моштију Светих Мученика Максима, Даде и Квинтилијана

На данашњи дан би проналазак њихових светих моштију, чудесно откривених преко анђела Божјих, а опширније о њиховом страдању видети под 28 априлом.
ДЕТАЉНИЈЕ


Свети Новомученик Теодор Дарданелски

Овај свети новомученик Христов пострада за веру на данашњи дан године 1690 у Дарданелима од Турака. Његова света лобања налази се у храму преподобне Ксеније у Никеји (предграђе између Атине и Пиреја).
ДЕТАЉНИЈЕ


Свети Мученици Индијски

Пострадали у Индији у време цара Авенира.
ДЕТАЉНИЈЕ


Освећење Храма Светог Јована Богослова

Храм Светом Апостолу и Еванђелисту Јовану Богослову подигао је у Цариграду, близу Велике цркве (Св. Софије), цар Јустинијан I (527 - 565 год.).