Црква и Друштво

„Ја сам, Пут, Истина и Живот“

19.7.14.

Стрељање царске породице Романов



Стрељање царске породице Романов, без суђења и пресуде, извршено је у ноћи између 16. и 17. јула 1918. године, у подруму виле Ипатијевих у Јекатеринбургу. Једанаест џелата предводио је Јанкељ Хаимович Јуровски, а усмена наредба за ликвидацију последњег руског цара Николаја II Романова, његове супруге Александре, четири кћерке и малолетног царевића Алексеја, могла је да стигне само са врха бољшевичког руководства. Сенка сумње да је издао једну од најмонструознијих наредби у целокупној историји Русије и до данас пада на неслужбену биографију Јакоба Михаиловича Свердлова, с конспиративним именима Смирнов, Макс, Андреј…
Убиство Романових имало је ритуални карактер, о чему су сведочиле и две поруке на зидовима просторије, исписане царевом крвљу. Њих је пронашао истражни судија Николај А. Соколов, који је на још неразјашњен начин изгубио живот 1924. године у емиграцији, у Француској. Натписи су оглашавали да је на том месту извршено обезглављивање Русије као последњег хришћанског и православног царства. Није случајно изабран ни дом Ипатијевих, као место на коме је извршена ова стравична егзекуција. Наиме, управо уИпатијевском манастиру највиши представници Цркве и руског друштва заклели су се 1613. године на верност владарској лози Романових.[23]
Пошто су поскидали све драгоцености са својих жртава, крвници су њихове лешеве умотали у ћебад и камионом превезли у шуму, удаљену двадсестак километара од места злочина. Ту су их спалили, а њихов пепео су расули по Ганинској јами. На крају су, да би уништили све трагове масакра царске породице, сипали креч у јаму.
Након смакнућа Романових, Јекатеринбург је понео име Свердловск, по Јакобу Свердлову, који је добио и велики споменик на једном од централних градских тргова. Упамћен и као жестоки заговорник тзв. црвеног терора, који је међу Чекистима увео моду облачења у кожне мантиле и капе, Свердлов је напрасно умро само неколико месеци након ликвидације Романових. Нико, међутим, ни тада, а ни касније, није поверовао у званичну верзију његове смрти, по којој га је грип покосио пре но што је напунио 34. годину живота.

Након више деценија, кућа Ипатијевих постаје место ходочашћа, на којем почињу да се сабирају православни верници и монархисти из целе Русије. Како би се то спречило, ондашњи шеф уралског обласног комитета КП СССР-а, Борис Јељцин издаје наредбу 1977. године да се сруши грађевина у којој је убијен последњи руски монарх.Тридесетих година XX века, бољшевици су, у граду који је тада већ носио име Свердлова, срушили Богојављенски саборни храм, подигнут 1745. године.













Руско – српска (истинита) прича



Испричаћу вам причу о једној дивној руској породици која је, игром случаја, нити своје судбине заувек везала за Србију.

Руско – српска (истинита) прича

за бајковито Божићно предвечерје…

Пише: Наталија Пичурина
У бајковито Божићно предвечерје не мисли се о лошим стварима. У старој години остају тужне мисли, неурађена дела  и  стваралачки неуспеси. Пред  величином наступајућег празника све увреде и сузе изгледају мале и смешне.
Некако, потпуно неважне постају и вести о амнестији олигарха,  о дешавањима  у свету естрадних звезда и о приватном животу чиновника Тмутараканске области.
И без обзира што на прелепу јелку у центру Ростова не падају снежне пахуље већ мале сиве кишне капи – рађа се жеља да чујемо добру причу… скоро бајку. Причу у којој је мудра и праведна  старост окружена нежном љубављу и бригом. Где се часна и храбра дела хероја поштују и за време њиховог живота.  Где дивне жене, здраве и срећне, сијају светлошћу доброте и материнства. Причу у којој се вечне вредности не замењују украсним папирима и чија се радња не мења у корист политичке ситуације…
elka.rostov
Ростов на Дону
Испричаћу вам причу о једној дивној руској породици која је, игром случаја, нити своје судбине заувек везала за Србију.
Овога часа, седећи у предвечерје Божића у удобној кући мени драгих људи, не могу ни да замислим ту бол која је пре неколико година, без куцања и најаве, страшном медицинском дијагнозом  ушла у живот моје пријатељице Наталије.
55416804_1266607270_Sergiy_Radonezhskiy
Свети Сергије Радоњешки
У тешкој болести постоје само две пута. Први је једноставан и лукав – предати се пред невољом. Други пут је компликован, захтева много стрпљења и непрекидан морални подвиг. Болест нас суочава са избором: са ким смо ми? На чију страну ћемо стати? За православног човека одговор је јасан…
Примивши благослов свештеника из скромног донског храма, моја пријатељица је кренула на пут у Тројице Сергијеву Лавру да се поклони моштима светог Сергија Радоњешког.
Касна јесен у Русији није најбоље време за путовање – кренула је на пут по влажном времену и хладноћи која пробија до последње кости, изнурена боловима и са веома скромном сумом новца која је била строго распоређена: за карту до Лавре и назад, за свећу пред иконом и за  хлеб и чај који је за сваког Руса обавезан… и ништа више. (На жалост, рад поштеног научника и овде се ретко вреднује  великим новцем.)
Из Ростова се у Сергијев Пасад може доћи само преко Москве. Утонула у своје мисли и наде, и нашавши се у вртлог  Московског метроа, Наталија није ни приметила лукаву руку лопова који је  исекао њену торбу. Немилосрдан зликовац је извукао из торбе и новчаник и све што је било у њему…
Није јој ни пало на памет да оде у полицију. Тамо би изразили саосећање, али не би урадили ништа више од тога… У Русији  је „щипач“ лопов највише категорије, кога је практично немогуће ухватити после почињеног недела. Сузе су се сливале саме од себе, погоршавајући њену ионако тешку ситуацију. Збуњена и вођена само инерцијом замишљеног плана,  Наталија је дошло је до станице  линијских таксија …
Поред ње се зауставио скроман ауто са непознатим страним таблицама. „Поштована! Реците ми како да дођем до Сергијевог Пасада?“, питао је човек за воланом, са једва приметним акцентом. Било је нешто добро и поштено у његовом меком руском изговору. Сигурно је поверење и исправност речи, њој тако потребних у том тренутку, бло то што је приморало Наталију да без сумње замоли странца да је превезе до Лавре.
И тако, реч по реч, у топлом и удобном аутомобилу одужио се пут због уобичајене Московске  саобраћајне гужве. Возач, средовечни Србин који је дивно говорио руски, добро је познавао историју манастира, и дуго и лепо је причао о православљу у Србији. И ништа је није испитивао – ни шта се десило са (раније прекрасном модерном) кожном торбом , ни о сузама које су текле низ образе.
Некако једноставно и природно, у Наталијиним рукама се нашао поклон из Србије – мала пластифицирана икона Преподобног Симеона Мироточивог са натписом на нашем заједничком црквенословенском језику. Србин је испричао породично предање да су његови преци живели и радили у Смоленску. Да ли је то била истина или лепо смишљена прича, у том тренутку је било поптпуно неважно – пред очима сапутника већ су се засијали златни крстови велике Саборне цркве.
50832
Троице – Сергиева Лавра
Постоји један феномен  на путовањима по Русији, који је странцима потпуно неразумљив. Да ли бескрајно пространство или чиста лепота пејзажа моје Домовине, приморава непознате сапутнике, баш као код Лесковљевог „Очараног путника“, да открију тајне странице својих најскривенијих мисли. Уз леп и искрен разговор, након  чега су се срдачно опростили, Наталија и Србин су се разишли свако својим послом не знајући ни име свог сапутника.
Поклонивши се Светињама и помоливши се у Саборном храму Свете Тројице, Наталија се упутила у трпезарију  да се мало одмори, попије топао чај и размисли како да стигне до Москве… Умивши се, спустила је руке у џепове свог капута махинално испитујући њихов садржај.
Тамо, у левом џепу, стајала је чиста марамица и један свежањ новчаница, који је био довољан не само за богат доручак, него и за превоз до куће… Десило се чудо словенске доброте…
Наташа, је уз много среће оздравила. Са својом великом породицом она живи у веселом и гостопримљивом дому. Има дивну ћерку и свој омиљено занимање у чијој основи лежи комадић српске душе.
Ко зна где је сада тај Србин? Дај Господе да ратна дешавања заобиђу његову земљу. Да његови  стари родитељи још много година ујутру пију шљивовицу. Да његова супруга, заборавивши на амерички „фаст фуд“, недељом пече српску гибаницу са младим сиром. А његова деца и унуци,  прелиставајући странице правих књига,  да читају Његоша и Пушкина. Дај Господе да буде срећан и здрав.
Нису идеолози „новог светског поретка“ само за руског човека измислили стандардну негативну слику. Постоји и „српски“ стереотип кога у последње време посебно марљиво спроводе диригенти из Хага. На тој слици Србин је приказан са буквално свим измишљеним руским манама: као „похлепан, превртљив и окрутан“.
Не, моји вечни противници! Ми такви нисмо, и никада такви нисмо били…  Неће бити по вашем мишљењу!
Јер је жива Русија!  Јер је жива Србија!
_______
Превод: Редакција СРБског ФБРепортера


***

Русско – Сербская (истинная) история

в сказочную Предрождественскую вечер…

Автор: Наталья Пичурина
В сказочные Предрождественские вечера совсем не думается о плохом. В старом году остаются грустные мысли, несделанные дела и творческие неудачи. Рядом с величием наступающего праздника мелкими и нелепыми кажутся обиды и пустые слёзы. Как-то уж совсем не важными становятся новости про амнистию олигарху, дачные приобретения звёзд шоу-бизнеса и личную жизнь чиновников Тьмутараканской области.
И пусть на стоящую в центре Ростова красавицу ёлку под аккомпанемент дождя щедро сыплются не снежинки, а мелкие серые капли, хочется услышать добрую историю… Почти сказку. Сказку, где мудрая и справедливая старость окружена нежной любовью и заботой. Где честная и смелая судьба героев достойно оценена при их жизни. Где прекрасные женщины здоровы и счастливы, сияя светом доброты и материнства. Сказку, в которой вечные ценности не подменяют глянцевыми бумажками, а сюжет не переписывают в угоду политической ситуации…
elka.rostov
Ростов на Дону
Я расскажу историю красивой русской семьи волею случая навсегда связавшую с Сербией нити своей судьбы. Сейчас, сидя в предрождественском уюте дома дорогих мне людей, невозможно представить то горе, которое несколько лет назад, без стука и предупреждения страшным медицинским диагнозом вошло в жизнь моей подруги Натальи.
55416804_1266607270_Sergiy_RadonezhskiyВ тяжелой болезни есть только два выхода. Первый прост и лукав – сдаться недугу. Второй путь сложен, он требует высокого терпенья и постоянного нравственного подвига. Болезнь ставит нас перед выбором: с кем мы? На чью сторону встанем? Для Православного человека ответ ясен…
Потому, получив благословение священника из скромного донского храма, моя подруга поехала в Троице-Сергиеву Лавру поклониться мощамПреподобного  Сергия Радонежского.
Пронизывающий холод, пробирающая до последней косточки сырость – поздняя осень в России не лучшее время для поездок. К тому же – изнуряющая боль, и весьма скромные денежные средства. Всё строго рассчитано: билет до Лавры и обратно, свеча перед Иконой, хлеб и обязательный для русского человека чай… ничего больше. Увы, труд честного ученого редко оценивается большими деньгами.
Добраться в Сергиев Посад из Ростова можно только через Москву. Погруженная в мысли и надежды Наталья, попав в водоворот столичной подземки, не заметила ловкую воровскую руку, разрезавшую её сумку. Безжалостный негодяй вытащил и кошелек, и всё его содержимое…
Обратиться в милицию даже не пришло в голову. Там посочувствовали бы, но не более. В России «щипач» это вор высшей криминальной категории, поймать его после совершенного преступления практически не возможно. Слёзы катились сами собой, усугубляя и так достаточно грустную ситуацию. Растерянная и движимая только инерцией намеченного плана Наталья подошла к остановке маршрутных такси…
Рядом с ней остановилась скромная машина с незнакомыми иностранными номерами. «Уважаемая! Подскажите, как проехать в Сергиев Посад?», с еле уловимым акцентом спросил мужчина, сидевший за рулём. Что-то доброе и честное было в его мягком русском выговоре. Наверное, уверенность и правота нужных в ту минуту слов, заставили Наталью без сомнений попросить незнакомца довести до Лавры.
Так, словом за словом, в теплом и удобном автомобиле потянулась долгая дорога с вечными московскими пробками. Водитель, симпатичный серб средних лет прекрасно говорил по-русски, хорошо знал историю Лавры, много и красиво рассказывал о Православии в Сербии. И ни каких расспросов – ни о былом великолепии модной кожаной сумки, ни о слезах, текущих по щекам.
Как-то просто и естественно в руках у Натальи оказался подарок из Сербии – маленькая ламинированная иконка Преподобного Симеона Мироточивого с надписями на нашем общем церковно-славянском языке. Серб рассказал и семейную легенду о том, что его предки жили и работали в Смоленске. Правда это, или красивый вымысел, в тот момент было совсем не важно – перед глазами попутчиков уже сияли золотые кресты великих соборов.
50832
В путешествиях по русским дорогам есть странный, не понятный иностранцам феномен. То ли необъятность пространств, то ли чистая красота пейзажей моей Родины, заставляет незнакомых попутчиков, как это было в лесковском «Очарованном страннике» раскрывать потаённые странички сокровенных мыслей. Хороший и искренний разговор, после которого, сердечно попрощавшись, но, так и не узнав имён друг друга, Наталья и серб разошлись по своим делам в разные стороны.
Поклонившись Святыням и помолившись в Троицком соборе Наталья направилась в трапезную: немного отдохнуть, выпить горячего чаю и подумать, как добраться до Москвы… Умывшись, она опустила руки в карманы пальто, с машинальной надеждой проверяя содержимое. Там, в левом кармане, лежали чистый платок и одна денежная купюра, достоинством, позволяющим не только плотно позавтракать, но и доехать до дома…произошло Чудо славянской доброты…
Наташа, к великому счастью выздоровела. У неё большая надёжная семья, гостеприимный и радостный дом. Растёт красавица дочь и есть любимое дело, в фундаменте которого кирпичик Сербской Души.
Кто знает, где сейчас тот серб? Дай Бог, чтоб военное лихолетье обошло его стороной. Чтоб его старенькие родители ещё много лет по утрам пили шливовицу. Чтоб его жена, забыв про американский фаст-фуд, в воскресенье пекла сербскую гибаницу с младим сиром. А дети и внуки читали Негоша и Пушкина, перелистывая страницы настоящих книг. Дай Бог ему быть счастливым и здоровым.
Не только о русском человеке идеологи «Мирового порядка» придумали некий стандартный отрицательный образ. Есть и «сербский» стереотип, особенно старательно разыгрываемый в последнее время дирижёрами из Гааги. В этой картинке серб, словно дополняя вымышленные недостатки русского «скуп, лжив и жесток».
Нет, мои вечные оппоненты! Не такие мы, и никогда такими не были…
Не будет по-Вашему! Потому что жива Россия! Потому что жива Сербия!

"Мило Ђукановић-Први "- Теодор Рузвелт - војна база у "Montenegro"


"Вјенчавам те српско море са слободом Црне Горе" - Књаз Никола I Слика је настала 1881. године, налази се у Поморском музеју у Котору.

Како је ЦГ пре 100 година прва понудила Америци базу у Европи
Пораст утицаја САД у првој декади XX века везује се за личност Теодора Рузвелта. За време његовог председниковања (1901-1909) САД су постале светска сила, у правом смислу те речи. Он је тврдио да је „дужност Америке да свој утицај прошири на цео свет’’. Своју жељу да јој у томе помогне показала и Црна Гора.
Почетком XX века Црна Гора се налазила под аутократским режимом књаза Николе I Петровића Његоша и заштитом царске Русије. Међутим, након доласка на власт у Србији проруске династије Карађорђевића, Русија губи интерес за Црну Гору и у својој политици на Балкану почиње да се ослања на Србију. Уз то, јавља се и јак покрет за уједињење ове две српске државе што је код Николе I изазивало страх од губитка власти. Књаз схвата да мора да тражи новог заштитника…
Одлазећи тадашњи амерички амбасадор Ричмонд Пирсонс у извештају од 22. мај 1909. године који је саставио на основу последње посете Црној Гори детаљно је описао предлог књаза председнику САД Вилијаму Тафту. Премијер и Министар спољних послова Лазар Томановић саопштио је да књаз и парламент „озбиљно желе да уступе САД за стално и без надокнаде, услова или задршки увалу Валданос заједно са околним земљиштем које се протеже све до врха околних планина, што укључује земљиште од отприлике петнаест до двадесет квадратних миља, како би омогућиле САД да успоставе морнаричку базу и станицу за снабдевање угљем у европским водама.’’
Овај предлог оставио је „без даха“ Пирсонса:
„Узвикнуо сам у чуду – Црна Гора је сигурно, Ваша Екселенцијо, ријешила да претекне Америку у великодушности! Са само тридесет миља морске обале, Ви предлажете да се одрекнете око једне четвртине. Увјеравам Вас да моја Влада цијени и захваљује на овом, али њен кончан поступак у том питању ће нужно зависити од пажљивог одмјеравања далекосежних посљедица које би пристанак могао да изазове. Док сам се враћао ка хотелу, нијесам могао да не мислим да би овако нешто било непојмљиво у Даунинг Стриту или у Кабинетима Беча или Берлина“
Стејт департмент се обратио Одељењу ратне морнарице САД за своје мишљење о предлогу Црне Горе. Оно је „изразило мишљење да таква база није потребна САД“, пошто немају сталне морнаричке базе на Медитерану, а као станица за снабдевање угљем, „таква база није потребна пошто је сада боља пракса да се флоте, или чак и мали ескадрони, снабдевају угљем бродовима за превоз угља него у станици“.
На овоме се прича не завршава. За време посете новог посланика САД Џозефа Мозеса Цетињу 19011. године краљ Никола (1910. године ЦГ се прогласила краљевином) неочекивано је понудио град Улцињ. О овој понуди која га је,,поприлично дирнула’’ Мозес је послао писмо Државном секретару 6. јула 1911. године.
„Недуго након мог доласка на Цетиње, стари Краљ је послао по мене и рекао да је ријешен да ми повјери једну велику тајну. Изразио сам своју захвалност и он је наставио, често понављајући „часна ријеч“ и држећи моју руку међу његовим објема, и рекао сљедеће:
„Нудим Сједињеним Државама, без надокнаде, на најам од деведесет година, уз привилегију обнављања, луку Улцињ са свим потребним земљиштем уз њу, за станицу за снабдевање угљем, морнаричку базу или какву год намјену за коју се одлуче Сједињене државе.’’
Оделење за питања Блиског Истока САД, које је анализирало позицију Црне Горе у том тренутку, дошло је до закључка да су Аустрија и Италија главне силе које би могле да Црну Гору пре или касније припоје својим земљама. Зато, Црна Гора жели да присуством америчке флоте на својој обали осигура своју безбедност. У писму које је председник САД Тафт упутио црногорском суверену 9. августа 1911. године, изражава се захвалност на „овом новом“ знаку изражавања пријатељства према САД и лично му саопштава „да садашња политика и потребе САД не дозвољавају овој Влади да се упусти у такав подухват који предвиђа великодушна понуда Вашег Величанства везана за луку Улцињ, и стога сам приморан да Вас обавијестим да нијесам у могућности да искористимо прилику која се овој земљи указује због велике великодушности Вашег Величанства“.
Такав је био епилог необичног предлога Црне Горе почетком XX века. Ускоро после тога, краљ Никола је изгубио престо, а 100 година касније нова црногорска власт предлаже САД сличну понуду. „Све је исто, само њега нема…“
У материјалу су коришћени подаци из мастер рада Бошковић Оташа „Односи Црне Горе и САД од 1904-
1921″, одбрањеног на катедри за политикологију, Факултета политичких наука у Београду.
Милена Цмиљанић / Глас Русије

Свети Преподобни Сисоје Велики

Свети преподобни Сисоје ВеликиМисирац родом и ученик светог Антонија. По смрти великог учитеља свога свети Сисоје настани се на пустињској гори, званој Антонијева, на којој се и Антоније раније подвизавао. Тешким трудовима над самим собом толико укроти себе, да беше кротак и незлобив као јагње. Зато му Бог даде велику благодат, да могаше исцељивати болеснике, изгонити нечисте духове, и мртве васкрсавати. Шездесет година подвизаваше се Сисоје у пустињи, и беше као извор живе мудрости за све монахе и мирјане који долажаху њему за савет. Пред смрт засија му се лице као сунце. Монаси стајаху око њега и дивљаху се тој појави. А када светитељ испусти своју душу, сва одаја испуни се дивним благоухањем. Упокојио се у дубокој старости, 492. године. Свети Сисоје учио је монахе: „Ма какво искушење да се догоди човеку, човек треба да се преда вољи Божјој и да призна, да се искушење догодило због греха његових. Ако ли се што добро догоди, треба говорити да се догодило по Промислу Божјем”. Монах питао Сисоја: „Како ћу угодити Богу и спасти се?” Светитељ одговори: „Ако желиш угодити Богу, иступи из света, одели се од земље, остави твар, приступи ка Творцу, сједини се с Богом молитвом и плачем, и наћи ћеш покој у овом веку и у оном”. Монах питао Сисоја: „Како достићи смерност?” Светитељ одговори: „Када се неко извежба да признаје свакога човека бољим од себе, тиме задобија смерност”. Амон се жалио Сисоју, како не може да упамти прочитане мудре изреке, да би их могао поновити у разговору с људима. Светитељ му одговори: „То није нужно. Нужно је задобити чистоту ума и говорити из те чистоте положивши наду на Бога”. 


Свети Мученици Марин и Марта са синовима Авдифаксом и АвакумомСвештеником ВалентиномКирином Астеријем и многим другим
Сви пострадаше у време цара Клаудија Флавија у Риму, 269. године. Марин и Марта беху богати људи из Персије; па продадоше све своје имање у Персији и са синовима својим дођоше у Рим, да се поклоне моштима светих апостола и осталих мученика. Када их цар упита, зашто дођоше из такве даљине, оставивши своје домаће богове, да траже у Риму мртве људе, они одговорише: „Ми смо слуге Христове, и дођосмо да се поклонимо светим апостолима, чије бесмртне душе живе с Богом, да би они били наши молитвеници пред Христом Богом нашим”. Кирин беше бачен у Тибар, одакле његово тело извукоше Марин и Марта, и чесно сахранише. Валентин свештеник би предан неком војводи Астерију, да би га овај усаветовао да се одрече Христа. Но Валентин молитвом исцели Астеријеву ћерку, која две године беше слепа, и крсти по том Астерија и сав дом његов. Сви они на разне начине примише муке и смрт за Христа Господа, који их прими у бесмртно царство своје, да се вечно радују.


Обретење Моштију Свете Јулијаније Девице
Ћерка књаза Олшанскога. Јулијанија је умрла око 1540. године као девица од шеснаест година. На двесто година после њене смрти копачи новога гроба украј велике цркве у Кијевској лаври наиђу на мошти ове свете девице, потпуно целе и нетљене, као да је тек заспала. Од моштију догоде се многа чудеса, а и сама Јулијанија јавља се више пута појединим лицима. Једно такво виђење имао је и знаменити Петар Могила.

Света мученица Лукија
Света Мученица Лукија
У Кампанији зароби је варварски цар Авције. Хтеде се с њом саживети, но она се успротиви. Цар је остави на миру, да се подвизава. Она обрати и цара у веру, пошто кроз њену молитву цар задоби победу у рату. Најзад заједно с царем пострада за Христа у Риму око 300. године.

Свети свештеномученик Астије, епископ дирахијски (драчки)
Свети Свештеномученик АстијеЕпископ Дирахијски   (Драчки)
Пострадао као епископ Драчки (у Албанији) за време цара Трајана (98-117 г.) и намесника Агриколе.


Свети Мученици Анатолије Антоније и још 22 са њима
Ови Св. мученици пострадаше заједно са Св. мученицом Лукијом девицом.


Свети Мученик Коинт
Свети мученик Коинт родио се у Фригији. Ту се и научио хришћанској побожности. Дошавши затим у Еолиду он твораше милостињу сиромасима и исцељиваше ђавоимане од нечистих духова. Поглавар области Руф стаде га приморавати да принесе жртву идолима. Због тога Руфа спопаде беснило, одемони се, али га светитељ исцели. Тога ради Руф га награди даровима и почастима, и отпусти га слободна...


Свети Мученици Исавр ђакон,  Василије, Инокентије, Феликс, Ермије и Перегрин
Свети Исавр, ђакон светих тајни Цркве Божје, Василије и Инокентије беху из Атине. Они оставише своју постојбину и одоше у град Аполонију, у Македонију. Тамо, по откривењу анђела Божјег, они се попеше у једну пећину недалеко од града. Ту нађоше Филикса, Перегрина и Ермија, који беху хришћани. Њих научи свети Исавр ђакон да не љубе пролазне ствари овога света...


Свети Мученици Филимон, Архип и Онисим
Ови свети мученици пострадаше за Христа Господа, и то: свети Филимон би разапет, свети Архипа коњима вучен по земљи, и свети Онисим мачем посечен. Спомен им се врши у њима посвећеном мученичком храму у Елеи (у Цариграду).


Свети Мученик Епимах
За своју веру у Христа пострадао мачем посечен.


Свети Мученик Александрије
Привезан за точак, па точак отиснут низ стрму литицу; и тако свети Александрије пострадао за веру Христову.


Свети Мученик Аполоније
Метнут у чамац; чамац отиснут низ морску пучину и запаљен; и свети мученик тако пострадао за Христа.


Свети Мученик Василије
Овај свети мученик пострада за Христа заједно са светих 70 мученика пострадалих у Скитопољу, који се спомињу 28. јуна.

Свети преподобномученик Кирил
Свети Преподобномученик Кирил
Пострадао за хришћанску веру 1566. године. Спомен му се врши на данашњи дан у Солунској митрополији. Остали Синаксари га не спомињу.