Црква и Друштво

„Ја сам, Пут, Истина и Живот“

24.8.14.

(НЕ)ОЧЕКИВАНО: НАТО окреће ракете ка Русији !?


ЕУ – Неколико земаља чланица НАТО алијансе је захтевало да НАТО окрене ракетни штит и упери ракете према Руској Федерацији, јавља агенција РИА Новости.


nato (НЕ)ОЧЕКИВАНО: НАТО окреће ракете ка Русији!?
NATO (Фото: НАТО Википедија)
Реч је о ракетном европском штиту који је под контролом САД-а, а који је изграђен у Европи због, како је то НАТО прокламовао, претње од Ирана по европске земље.
Како руске власти, тако и лично Владимир Путин је у више наврата критиковао постављање овог ракетног штита истичући да је он уперен директно против Руске Федерације.
Иницијатива за окретање овог ракетног система према Руској Федерацији је потекла од Пољске и три балтичке земље, односно, Латвије, Литваније и Естоније, пише немачки Шпигл. Ова иницијатива је покренута уочи НАТО самита који ће се почетком септембра одржати у Јужном Велсу.
Пољска иначе предњачи у иницијативи војног приближавања и војних претњи Русији, па су тако тражили од САД размештање нових војних база на територији Пољске.
Немачка се најоштрије противи овој иницијативи, наводи Шпигл, преноси РИА Новости.
Немачка канцеларка, Ангела Меркел, данас је изјавила да жели разуман однос са Русијом, те да жели решење украјинске кризе без штете по Руску Федерацију. Извесно је да ову иницијативу Немачка неће подржати ни под каквим условима.
Ове године НАТО самит се одржава у ЊуПорту, у Јужном Велсу, 4. и 5. септембра.
Извор: Правда

Меркел: Ако Украјина буде хтела у Евроазијску Унију…


БEРЛИН – Немачка канцеларка Aнгела Mеркел се залаже за решење украjинске кризе коjе неће штетити Русиjи и коjе украjински грађани сами мораjу да изаберу.

angelamerkel jutjub Меркел: Ако Украјина буде хтела у Евроазијску Унију...
Меркел: Без штете за Русију (Фото: ЈуТјуб)
Mеркелова jе то изjавила данас за телевизиjу AРД, у свом традиционалном летњем интервjуу, преноси AфП.
Oваj интервjу уследио jе дан након посете Kиjеву, а уочи тешких разговора предвиђених за уторак између украjинског председника Петра Порошенка и руског председника Владимира Путина, на коjем ће учествовати и званичници EУ.
Mеркелова поздравља таj састанак, коjи треба да се одржи у Mинску, али упозорава да он вероватно неће резултирати неким „одлучним напретком“.
„Диjалога мора да буде. Само политичко решење jе могуће. За оваj конфликт неће бити воjног решења“, истиче немачка канцеларка, додаjући да Украjинцима мора да буде дозвољено да изаберу сопствену судбину, на исти начин као што су то урадили Немци после уjедињења 1990. године.
У суботу jе заменик немачке канцеларке Зигмар Габриjел натукнуо како би стварање федералне Украjине било jедино одрживо решење за тамошњу кризу.
Mеркелова напомиње да, уколико би се Украjина определила за придруживање Eвроазиjскоj униjи, заjедно са Белорусиjом, Kазахстаном и Русиjом, EУ не би од тога правила „велико питање“.
Немачка канцеларка наглашава како EУ жели „разумне односе“ с Mосквом.
Упитана о немачким плановима за испоруку оружjа Kурдима коjи ратуjу против бораца Исламске државе (ИС) на северу Ирака (што би требало да буде разматрано 1. септембра у доњем дому немачког парламента), Mеркелова jе категорички искључила слање немачких трупа у таj регион.
Извор: Танјуг

Куда иде Санџак : Запаљиво стање у долини џинса


Поред сиромаштва, у Новом Пазару, Сјеници и Тутину расту политичка и верска напетост, поделе међу Бошњацима и страх обичних људи од екстремизма сваке врсте


Народ је уморан од свађа: Првомајска улица у Новом Пазару
Упркос великим обећањима новопазарских, српских, турских и европских политичара, југозападни део Србије који Бошњаци називају Санџаком, а за Србе је то чешће Рашка област, последњих година драматично стагнира. На стотине погона је затворено, ниједан нови није отворен, отпуштено је десетак хиљада радника, расте број сиромашних, сеобе су све израженије, многи с правом страхују да би некадашња долина џинса, која је својевремено сматрана најпросперитетнијим делом Србије, могла постати долина - гладних.

Упоредо са редовима испред казана народних кухиња, које нису у стању да прехране све гладне, у Новом Пазару, Сјеници и Тутину, расте и политичка и верска напетост, поделе међу Бошњацима трају дуго и не јењавају. Неки верски лидери, попут муфтије Муамера Зукорлића, тврде да је Санџак сто година под окупацијом Србије и Црне Горе. Сулејман Угљанин прети да, ако се не повећа број судија - Бошњака, неће признавати пресуде српских судова. Есад Џуџо тражи да Бошњаци из својих презимена избришу "ић" и "вић" и да школе у Санџаку које носе имена Вука Караџића, Десанке Максимовић, Светозара Марковића, Растка Немањића Саве и других великих Срба, добију имена бошњачких великана. Навијачи на стадиону у Новом Пазару редовно скандирају "Живела санџачка република", на десетине санџачких вехабија у Сирији и Ираку ратује и гине на страни Ал-Каиде, неки отуда отворено прете политичким лидерима и НВО-активистима у овом крају.

Фитиљ у рукаманезапослене омладине
Тренутно нема назнака да би неко споља могао "запалити Санџак". Међутим, осим политичара и верских вођа, који не бирају средства да "борећи се за свој народ", напуне своје џепове, окидачи би могли бити и наталитет - највећи у Србији и велика незапосленост. Санџак важи за регион младих, а Нови Пазар је са 50 одсто својих житеља млађих од 20 година најмлађи град у Европи. Више од 50 посто радно способног становништва не ради, млади губе наду, пристижу нове генерације незапослених и нестрпљивих које не могу да чекају и спремне су на протесте сличне онима у Босни.

У целој ситуацији држава је пасивна и у дефанзиви, понекад се стиче утисак да је у Санџаку уопште нема, да је овај део Србије "заборављен" и "отписан" и да је то главни разлог економске стагнације, политичке нестабилности и верског екстремизма.
Прети ли опасност да Санџак, подељен најпре на Србе и Бошњаке - Угљанинове, Љајићеве, Зилкићеве, Зукорлићеве - у економској кризи и социјалном понирању са којима се суочава цела држава, дестабилизује Србију?

Већина Бошњака и Срба, обичних људи, окупираних бригом за преживљавање, сматра да, упркос опасној реторици неких политичара и верских првака, народ више "неће да се свађа" и да жели мир и просперитет у Србији. Међутим, сви подсећају да је реч о крхком подручју које је "лако запаљиво" и које одвајкада стоји "у резерви" и држави и страном фактору за изазивање криза и нестабилности на Балкану.

- Упркос грлатости својих лидера и неких верских вођа, Бошњаци више нису спремни на авантуре, а ни Срби не желе да се ситуација компликује. И да се зна, Санџак није само Пазар, Сјеница и Тутин, Санџак чине још три општине у Србији и пет општина у Црној Гори, Срби и Бошњаци су пола-пола, само договором и заједнички, уз максималну помоћ државе и Србије у Европи можемо напред - сматра Рамиз Црнишанин, адвокат у пензији, бивши политичар, књижевник и један од најстаријих бошњачких интелектуалаца.

Где је излаз?
Само инвестиције, домаће и стране, искоришћење природних ресурса, отварање већег броја нових радних места, јачање правне државе, ред и мир, бескомпромисна борба против корупције и одлучно сузбијање свих видова екстремизма ојачаће Санџак-Рашку област, зауставиће негативне трендове и запушиће уста екстремистима и свима који желе да дестабилизују овај део Србије.

Новинар и публициста Мирко Поповац истиче да држава мора да буде опрезнија и присутнија у Рашкој области, јер су неки проценили да је Србија, због економске исцрпљености, сада најслабија и да је ово тренутак да је уцењују и добију неке уступке. Има и политичара и бизнисмена протурски орјентисаних који у јачању утицаја Турске на Балкану виде и добру прилику да појачају активности на дестабилизацији овог дела Србије. Рашкој области су потребна улагања у нова радна места и инфраструктуру (ауто-пут), али и ригорозна контрола трошења државног новца. Једна од највећих невоља овог краја је и свуда присутна корупција - каже Поповац.


СУТРА - Куда иде Санџак (2): Трбухом за крухом и ауспухом

Fuck your selfi Obama




Амерички председник Барак Обама, заједно са британским и данским премијерима, правио „селфи“ фотографију на комеморацији Нелсона Манделе. Медији широм света оцењују да је потез Обаме крајње непримерен таквој церемонији.

Велики број светских политичара и званичника био је на данашњој комеморацији човеку који је срушио апартхејд и једном од најпознатијих бораца за људска права, Нелсону Мандели.

Obama.jpg

Упркос чињеници да је у питању била тужна пригода, амерички председник Барак Обама и британски и дански премијери, Дејвид Камерон и Хеле Торнинг Шмит, одлучили су да праве „селфи“ фотографије.
На интернету и друштвеним мрежама освануле су многе фотографије насмејаног Обаме.
„То су светски лидери, а не гомила тинејџера који се кикоћу. Зар нису могли да сачекају пре него што почну да се глупирају наоколо“, пише Индипендент.
Лондонски Гардијан наводи да је невероватно да „колико год били познати нису успели да одоле да направе 'селфи' фотографију на комеморацији“.

Barak Obama, foto 2.jpg
Dejvid Kameron, Hele Torning Šmit i Barak Obama prave „selfi“
Њујорк дејли њуз истиче да се на фотографијама очигледно види да жена америчког председника, Мишел, не одобрава понашање свог мужа током комеморативног испраћаја бившег председника Јужне Африке.
Сличан став износе и многи на Твитеру. Наводе да Манделин последњи испраћај свакако није место за сликање „селфија“.
„Селфи" је скоро установљени израз за фотографију направљену мобилним телефоном или веб камером, када особа слика саму себе, након чега слику поставља на друштвене мреже.









У центру Доњецка изложена погођена техника украјинске армије

Данас, 18:02
У центру Доњецка изложена погођена техника украјинске армије
© Photo: RIA Novosti/Maksim Vetrov

Неколико хиљада људи окупило се у центру Доњецка, како би погледало војну технику коју је самоодбрана запленила.

Власти Доњецка одржале су на Дан независности Украјине митинг, на коме је учествовало неколико хиљада људи са заставама ДНР, Новорусије и Русије.
Митинг је почео „парадом“ заробљених војника украјинске Националне гарде и војске. Неколико десетина заробљеника прошло је градским улицама, па преко трга на коме се одржава митинг. Потом је цистерна градске чистоће демонстративно опрала трагове са асфалта.
Колона заробљених украјинских војника спроведена је по узору на чувени марш 57000 заробљених Немаца у Москви од 17. јула 1944. године.
На трг Лењина донета је погођена украјинска војна техника. На ободу трга смештена је трофејна механизација: хаубице, оклопни транспортери, оклопна возила пешадије. 
У центру града окупиле су се стотине грађана. Многи су за занимаљем разгледали и фотографисали ратне „експонате“. Неки су се пели на угљенисана возила. Други су уз музику носили по тргу заставу ДНР. Било је грађана, који су у знак протеста газили украјинску заставу.
Недељно јутру, када је Украјина славила Дан независности, у Доњецку је отпочело артљеријском паљбом. Гађане су западне периферије града. Такође, у Доњецку је поводом Дана независности одржана комеморација у спомен на жртве артиљеријских напада. 


Лондон и Берлин припремали други „Минхен“

Јуриј НИКИФОРОВ
 Извор: Фонд стратешке културе - Москва


 
Slika. Виндзори са Адолфом Хитлером 1937. Године 1940. немачки велепосланик у Хагу тврдио је да је војвода од Виндзора издао британске планове о одбрани ...
На колосеку трагања за стварним кривцима за Други светски рат објективни истраживачи константно су обраћали и обраћају пажњу на англо-саксонске финансијске и политичке кругове. Управо је њихово деловање и предодредило политику „смиривања“ Адолфа Хитлера, која је у потпуности пропала и само испровоцирала фашистичку Немачку на реализацију њених експанзионистичких планова.

У пролеће 1939. године, заузевши Чехословачку, Хитлер је показао да му више није потребан пристанак Н.Чемберлена и Е.Даладјеа за реализацију агресивног деловања. У земљама Европе повећавао се страх од нацистичке агресије, јачало неповерење у политику Енглеза и Француза, који нису успели да осигурају европску безбедност. У резултату су се Енглеска и Француска нашле пред перспективом губљења утицаја на континенту.

Пажња историчара, који су описивали догађаје из 1939. године, по правилу, концентрисана је на англо-франко-совјетске, или совјетско-немачке дипломатске контакте.  Стварање објективне слике, међутим, није могуће без узимања у обзир још једне компоненте европске политике: англо-немачких узајамних односа, који након што је Хитлер анектирао Чехословачку нипошто нису прекинути. Чак штавише, има основа за претпоставку да је основна идеја политике „смиривања“ била у постизању споразума са Немачком на основи поделе утицајних сфера у свету – у пролеће 1939. године  та идеја је као и пре имала значајан број присталица међу представницима британског естаблишмента.

Став владе Велике Британије у том периоду био је карактеристичан по следећем. С једне стране, ултиматум о предаји Данцига (Гдањска), који је Хитлер  предочио 21. марта влади Пољске, изазвао је у Лондону озбиљну забринутост.  На заседању парламента премиејер Чемберлен је изјавио, да ако Немачка овлада ресурсима Пољске, то ће имати жалосне последице по британске интересе.  С друге стране, оружана конфронтација са земљама „осовине“ у Лондону је доживљавана као тешко искушење, па је требало тежити њеном избегавању. Зато је Чемберленова влада намеравала да настави са политиком уступака трећем рајху, и да истовремено путем демонстрирања силе учини одређени утицај на рајх. Поред осталог, фигурирала је могућност да се рајху предају Данциг и пољски коридор. Међутим, чињеница да је Хитлер освајио читаву Пољску оцењена је као недопустива промена баланса снага, па је стога 31. марта британска влада пружила Пољској гаранције независности.

Треба нагласити да пружање гаранција независности Пољској, а потом неким другим ервопским земљама, није претпостављало и очување њихове територијалне целовитости. На тај начин, питање могућности промене граница држава остало је отвореним. Такође, нема основа да се гаранције третирају као сведочанство да се Велика Британија припрема за рат са Немачком – оне су понајпре представљале само исказивање тврдог става, диктираног тежњом да се Хитлер заустави од даље агресије.  Карактеристично је  да владе Енглеске и Француске нису разматрале питање, могу ли оне испоштовати гаранцијске обавезе.  Ово последње третирано је као некакав сигурносни вентил, који ће зауставити Немачку и учинити непотребним мешање у оружани конфликт.

Те наде су, међутим, биле напрасне: Гаранције дате Пољској нису оставиле очекивани утисак на Берлин. Ј. Рибентроп је 1. маја изразио уверење, да ће „у случају војног сукоба Енглези мирне душе Пољску препустити судбини“.  Интензивне припреме нациста за рат су настављене.

Сличног мишљења држали су се и многи посматрачи са стране: амбасадор Шведске у Великој Британији Б.Прјуц је, на пример, крајем јуна извео закључак, да ће се „у случају компликација у односима између Немачке и Пољске Енглеска и Француска уздржати од мешања“.

То уверење није био без основа.  Руководство Велике Британије било је оковано неадекватним представама па је, без обзира на интензивне контакте са Совјетским Савезом, давало предност држању отворених врата за Хитлера. Већ 3. маја на седници владе Чемберлен се заложио за обнављање англо-немачких економских преговора. Сачуван је један од докумената Форин офиса – „Меморандум за Лорда Халифакса“, датиран 5. маја. Задатак британске дипломатије у њему је формулисан на следећи начин:  „Ни у којој мери не на уштрб одлучности да се пружи отпор сваком посезању Немачке на независност других земаља... Велика Британија свакако треба да улаже искрене и озбиљне напоре у циљу  задовољавања свих аргументованих претензија Немачке  и  марљиво избегава њено економско опкољавање или гушење“.

У пуном складу са тим стратешким задатком министар иностраних послова Е.Халифакс се у току анго-француских консултација у Паризу заложио за „регулисање“ питања о Данцигу, које допушта да се над њим успостави немачка контрола.  Неколико дана касније Чемберлен је  известио свој кабинет о спремности Енглеске „да размотри све нерешене проблеме на основу ширег и потпуног узајамног разумевања између Енглеске и Немачке“. Почетком јула Халифакс је саопштио, да се припрема владина изјава у парламенту, чија је идеја да се остави отвореном могућност „одређене ревизије сада постојећих споразума у вези са Данцигом“.

На тај начин је територијална целовитост Пољске и сасвим могла бити принесена на жртву у име самих идеала „смиривања“, који су у јесен 1938. године довели Чемберлена и Даладјеа у Минхен. У горе поменутом меморандуму од 5. маја речено је: „Наша земља (Велика Британија – Ј.Н.) дужна је да обезбеди, да нас Пољска не увуче у рат због својих неосновано високих захтева“. На документу је сачувана и убедљива примедба Лорда Халифакса: „Наравно да не!“

Што се тиче перспектива стварања англо-франко-совјетске коалиције, Чемберлен и његово окружење у више наврата су изражавали сумњу у целисходност зближавања  са СССР. Сасвим  је индикативна следећа изјава британског премијера: „Лично сам расположен толико скептично у погледу вредности руске помоћи да апсолутно не сматрам да ће се наш положај драстичније погоршати ако  будемо морали да прођемо без њих“. У лето 1939. године, приставши да узме учешће у тространим преговорима војних мисија у Москви, влада Велике Британије и уопште није осећала жељу да их оконча потписивањем документа који је Лондону налагао било какве обавезе. С тим у вези на седници британског војног савета Халифакс је  изјавио:  војни преговори са Совјетским Савезом у крајњој линији и нису тако важни, они ће га једноставно спречавати да „пређе у немачки лагер“.

Увереност британских лидера у исправност изабране стратегије допуњавана је и личном мржњом према Русији и њеним представницима, која се испољавала у приватним резговорима и преписци. „Неумитним ђубретарима“  називао је совјетске дипломате заменик министра иностраних послова А.Кадоган. В.М.Молотов је окарактерисан као „необразовани и сумњичави мужик, сељачина“, чија је непопустљива позиција на преговорима приморала Халифакса да изјави,  како је совјетски нарком „сасвим изгубио разум“.

Најозбиљнији политички пројекат англо-немачког зближавања, који је у перспективи значио могућност постизања  новог споразума – „другог Минхена“, скопчан је са иманима најближих Чемберленових сабораца  Х.Вилсона и Р.Хадсона. У јуну и јулу 1939. године Вилсон се у Лондону неколико пута састајао са једним од високих немачких чиновника, одговорних за реализацију четворогодишњег економског плана, Х.Волтатом. Британски чиновник је поновио оно, што је већ раније обелоданио Халифакс: ако Хитлерова власт не буде више прибегавала рату, у том случају је англо-немачка сарадња сасвим могућа.

У јулу је Хадсон већ предложио план немачко-британске економске сарадње и колонијалног развоја, укључујући велики британски зајам Немачкој, у замену за мирну спољну политику. Информација о томе процурила је у штампу и Чемберлен је  био принуђен да даје објашњења у парламенту, где је  признао да се није само Хадсон, већ и Вилсон, у више наврата састајао са Волтатом, али да су они то чинили, тобоже, на своју руку. Скандал, који је покренула „антиминхенска“ група  британске јавности (у првом реду парламентарна опозиција) у вези са припремом новог споразума, отежао је Чемберленовој влади кораке у правцу постизања још једног  компромиса са Берлином.

У Москви су са неповерењем гледали на Чемберленово правдање. Чак ако допустимо да у датом случају британски премијер није лагао, јасно је : да је он био озбиљно забринут за исход англо-франко-совјетских преговора који су вођени у том периоду, Хадсон би био смењен, што није учињено.

Права Чемберленова позиција је, међутим, нашла одраз у његовој приватној преписци, у којој је премијер посведочио да су „економске идеје“, које је Хадсон изнео Волтату, разматране у влади већ 12 месеци. По Чемберленовом мишљењу, добивши те предлоге, Хитлер је требало да схвати да  „ми (Велика Британија. – Ј.Н,) имамо озбиљне намере“ и то је требало да га заустави да не крене у велики рат.

Историчар М.Карлеј истиче, да је иритираност Чемберлена у вези са тим инцидентом изазвана у првом реду што је информација о предлозима британске владе пре времена процурела у штампу. У једном од писама сестри премијер је, јадајући се због Хадсонове иниицијативе, писао: „Сада су успостављени другачији, поузданији канали, путем којих се могу одржавати контакти, јер је веома важно да они у Немачкој који би хтели узајамно разумевање са нама, не би губили присуство духа... Моји критичари, наравно, мисле да  би постизати некакав споразум са Немцима без детаљне провере њихових истинских намера било просто ужасно... Ја не делим то мишљење. Дајте да их боље убедимо да су шансе за победу у рату без катастрофалних последица по економију премале да би се надали у то. Закључак из тога треба да уследи такав, да Немачка има шансе да заслужи наш добар и правичан однос према њој и могућност да ће бити  узети у обзир сви њени разумни интереси ако она одустане од идеје да све то добије од нас силом и успе нас уверити у то...“

Шта је, заправо, имао у виду Чемберлен када је говорио о „новим каналима“, путем којих су руководству трећег рајха стизале информаације о жељи Велике Британије да се „договори“?  Могуће да је реч о посредничким напорима секретара Англо-немачког друштва индустријалаца Е.Тенанта, који се уз санкционисање премијера јула 1939. године неколико пута састајао са Рибентропом, а такође власника  медијског концерна „Елајд њуспејперс“ Лорда Кемслија. Овај последњи је  посетио Немачку крајем јула и 27.  га је примио Хитлер. Сачувао се Кемслијев извештај, који је он презентирао британском премијеру по повратку у Лондон. Према том извештају, Кемсли је директно ставио до знања нацистичком фиреру, да влада Британије третира Минхенски споразум као  образац англо-немачке сарадње и наговестио пожељност личног сусрета Чемберлена са Хитлером. У одговор је Хитлер  изнео жељу да се предлози размене у писменом облику. Међутим, када су Чемберлен и Халифакс почетком августа замолили Берлин да саопшти суштину немачких предлога, Хитлер је дезавуисао оно што је изјавио Лорду Кемслију, негирајући постојање „предмета за припрему преговора“. Најзад, треба споменути преговоре представника британске владе са Х.Герингом, у којима је као посредник наступио шведски индустријалац Б.Далерус, власник фирме „Болиндерс фабрик А/Б“. Преко тог канала стране су такође доста урадиле у циљу разјашњења ставова једни других.

Добијајући све нове потврде о жељи Чемберлена и Халифакса да изнађу нову варијанту англо-немачког компромиса, Хитлер је  оценио димензије вероватних британских уступака и  акценат ставио на рат: ревизија пољских граница, колонијално питање и економски преговори њему већ нису одговарали. Рибентроп је касније овако изложио позицију свог фирера: савез са Енглеском донеће исто што и рат, али ако Енглеска хоће да ратује, боље да то учини сада, не одлажући.

Објективни и, у суштини, једини резултат оријентације британске владе у правцу постизања „узајамног разумевања“ са Немачком у лето 1939. године била је немогућност да се постигне споразум са Совјетским Савезом и прекину англо-франко-совјетски преговори о потписивању војне конвенције, на шта су рачунали у Москви. Уверивши се у одсуство жеље Енглеске да третира СССР као равноправног партнера у оквирима могуће коалиције против потенцијалних агресора, руководство СССР је августа 1939. године донело одлуку о зближавању са Немачком.

------------------------
Јуриј НИКИФОРОВ – старији научни сарадник Института свеопште историје РАН, магистар историјских наука

У потоку код Краљева пронашао полудраги камен!

У једном од планинских поточића надомак Краљева, како тврди Тодоровић као добар познавалац драгог и осталог камења, пронашао је грумен полудрагог „ахата“ од стотинак килограма. Он каже да мештани праве објекте од њега и не знајући да камен вреди.

ahat U potoku kod Kraljeva pronašao poludragi kamen!
Драгуљ из потока (lotusnakit.com)
- У околини Чачка правили су од „ахата“ штале, део испред њих или пут. Можда поједини мештани и знају о чему се ради, али има га доста и нико га не експлоатише, и узимају га као што сам и ја пронашао камен, објашњава Тодоровић за Тањуг.
Од овог камена ће, каже Тодоровић, најпра да издвоји јаловину, а онда да обради комаде чистог ахата и смести у своју збирку племенитих минерала.
Остатак ће можда понудити и на продају, јувелирима за израду накита или другим заинтересованим купцима.
„Нуђено је колико знам Израелцима да га експлоатишу. Видим да Словенци нуде по 50 евра за килограм, а овај камен има стотинак килограма, што би било око 5.000 евра“, прича Тодоровић.
Павле Тодоровић све озбиљније размишља и да покрене сопствени бизнис заснован на проналажењу и експлоатацији налазишта драгог камења.
Падине Копаоника, Гоча, Столова, па и долина Ибра све до Матарушке Бање, богате су драгим камењем попут опала, ахата, аметиста, јасписа, калцедона и других, али и „грађевинског“ камења попут мермера, кварца или пешчара.


DAILY MAIL: Неписмени западни политичари директно воде у нови хладни рат



КОМЕНТАТОР ПИТЕР ХИЧЕНС ОПТУЖИО ИХ ДА НЕ РАЗЛИКУЈУ
НИ ХРИШЋАНСКУ РУСИЈУ ОД КОМУНИСТИЧКОГ СССР

Питер Хиченс

  • Указао и на испад Хилари Клинтон против Путина и указао: да Русија има добре историјске основе да „страхује“ од својих суседа. 
  • Нагласио да западни лидер не разумеју да су границе које су 1992. године „победнички“ нацртали Русији - рушилачка и неправедна грешка

         ПОЛИТИЧАРИ са Запада ништа не знају о историји, њихове историјске паралеле су неосноване, а та неукост, оштре изјаве као и „предизборна слепоћа“ европских и америчких медија - директно воде у нови хладни рат, оценио је коментатор листа Daily Mail Питер Хиченс.

         Аутор текста уверен је да глупи и неуки људи који играју одређену улогу у међународној политици често сматрају да су паметни и добро информисани. Овај коментатор наводи неколико примера, од којих је најупечатљивији онај када је Хилари Клинтон шефица америчке дипломатије, а сада и кандидат за америчког председника, упоредила Владимира Путина са Хитлером, а догађаје на Криму са „чешком кризом“ из 1938. године.

         Хиченс је објаснио да многи западни политичари и новинари који деле став Клинтонове, сматрају да „кукавни“ Невил Чемберлен није иступио против Адолфа Хитлера '38. године и тако му омогућио да поверује да је у стању да освоји читав свет. А затим је „храбри“ Черчил спасао свет.

         Међутим, да је Британија ушла у рат са Немачком и 1938. године спасла Чехословачку, била би поражена, сматра аутор. Енглеска није имала „одговарајућу“ армију, док је америчка армија у то време била „исто што и португалска“. 

         Највећа Черчилова заслуга је, сматра Хиченс, јесте то што је земља преживела. Међутим, то је Британију коштало губитка националног богатства и империје. Потом је Черчил, током рата, Стаљину „гледао кроз прсте“ и предао му Пољску и Источну Европу.

         Он тада „није имао избора“, као и ни Чемберлен пре тога у Минхену. 

         Поред „апсолутне неукости у питањима европске историје“ и неспособности да разликују „хришћанску Русију“ од „комунистичког СССР“, западни политичари не схватају ни оно што се тренутно догађа у Украјини, тврди Питер Хиченс.

         Они никада неће схватити, истиче аутор, да Русија има добре историјске основе да „страхује“ од својих суседа. Они не разумеју да су границе које је 1992. године нацртао „победнички“ Запад „рушилачка и неправедна грешка“.

         Западни политичари, истиче аутор, сматрају да су дејства Русије „злослутна“, а сва украјинска дејства - „безгрешна“. 

         Само је понеко у британским медијима поменуо догађаје у Кијеву, када је група од пет људи, међу којима је био и посланик „бандитске и расистичке“ партије Свобода, упала у кабинет Александра Пантелејмонова, директора централне украјинске телевизије, јадикује Хитченс.

         Напали су га уз антируске и расистичке псовке, каже овај британски коментатор.

         Један од нападача био је и члан комитета Врховне Раде за слободу речи, истиче Хиченс.

         Они су толико били поносни на свој поступак да су читав догађај снимили камером и објавили на интернету.

         „Зар ови људи треба да буду наши савезници и пријатељи?“ - реторички се упитао аутор текста. 


         Г. Шимпрага

„Ко је приморао Хитлера да нападне Стаљина“




starikov3-1_1.jpgЗа Геополитику говори руски историчар Николај Стариков, аутор интригантне књиге..

Поштовани господине Стариков, Ваша књига „Ко је приморао Хитлера да нападне Стаљина“ отвара нова историјска питања и доводи у сумњу званичну историографску оцену Другог светског рата. За почетак Вас молимо да прокоментаришете Вашу тезу да је Немачка била неспремна за Други светски рат и да то илуструјете подацима, које молимо да мало шире образложите: да је после три недеље напада на Пољску, Немачкој почело да понестаје авио-бомби, а после шест недеља кампање у Француској, немачкој армији је почела да понестаје муниција.
- Како би се водио светски рат, треба схватати две сасвим очите ствари. Као прво – за њега се треба спремати, и то темељно спремати, пошто ће тај рат дуго трајати. Ипак је то СВЕТСКИ рат. И друго, што треба схватати – да бисте у том рату победили, морате потући оне који су у тренутку његовог почетка најјача велесила. Таквих чак може бити и неколико. Замислимо да је 1970. године нека земља усхтела да освоји читав свет. Очигледно би морала да потуче две велесиле: СССР и САД. Данас – једну, САД. Скупа са чанколизима и савезницима. А сада се упитајмо која земља је била најјача 1939. године? После пораза Немачке и уништења Русије током Првог светског рата, најјача велесила била је Велика Британија, чија савезница је била нешто мање моћна Француска. Значи, планирајући СВЕТСКИ РАТ, Хитлер је морао да планира рат са тим земљама. А шта је у стварности? Наредбу за припрему рата против Пољске издао је… априла 1939. године, то јест четири месеца пре почетка рата. А шта је са плановима ратовања са Енглезима и Французима? Немачка их 1. септембра 1939. године уопште није имала. Признаћете, чудан је то агресор који чак нема ни планове за рат. На питање да ли је Хитлер био будала, одговор је негативан. Не, није био. Просто није намеравао да ратује са Енглеском, није хтео да ратује са Морем. Хитлер је маштао да и сâм постане део цивилизације Мора. Отуд и планови изградње бродова Трећег рајха. Да је Хитлер желео да освоји читав свет, то јест да уништи хегемонију Енглеске у свету, били би му потребни бродови, бродови, и опет бродови. А без моћне морнарице започињати борбу са Лондоном за предњачење у свету глупо је и безизгледно. Потребни су не само „полупоморски“ савезници попут Италије и Јапана, потребна је и сопствена морнарица. Гледамо програм изградње бродова који је одобрио Адолф Хитлер. Адмирал Редер, командант немачке морнарице, понудио је фиреру на избор два плана развоја немачке морнарице:
– први је претпостављао убрзану изградњу подморница у најкраћем року;
– други, познат као план „Z“, био је предвиђен за дужи рок, пошто је образлаган тиме „да у наредних десет година рат неће започети“. Према том плану, требало је изградити читаво мноштво великих бродова. Хитлер је управо њега изабрао. И премда је план био предвиђен за десет година (до 1948. године), затражио је да се оствари током шест година. Значи, судећи по изабраном плану развоја морнарице, фирер чак ни теоретски није требало да ратује са Енглеском пре 1944–1945. године. При томе је Хитлер практично забранио да се граде подморнице, јефтин и делотворан начин да се „изједначе изгледи“ са Британијом. И после тога нам кажу како је он одлучио да „освоји читав свет“ и започео остваривање своје жеље 1939. године. А однос снага на мору био је према стању на дан 1. септембра 1939. године:носачи авиона: Енглеска – 7, Француска – 1, Немачка – 0; тешке крстарице: Енглеска – 15, Француска – 7, Немачка – 2; лаке крстарице:Енглеска – 49, Француска – 12, Немачка – 6; ескадрени разарачи: Енглеска – 183, Француска – 59, Немачка – 22; разарачи: Енглеска – 0, Француска – 12, Немачка – 20; подморнице: Енглеска – 65, Француска – 78, Немачка – 57; торпедни чамци: Енглеска – 27, Француска – 9, Немачка – 20;монитори: Енглеска – 3, Француска – 0, Немачка – 0.
Стање у погледу подморница било је још жалосније него што бројке показују. Велики адмирал Редер извештавао је Хитлера да је за рат са Енглеском потребно 300 подморница. Али када су Енглеска и Француска објавиле Немачкој рат 3. септембра 1939. године, Немци су имали свега 57 подморница, од чега 23 у стању борбене способности. То јест, ионако их је било трипут мање него код савезника, а оних у стању борбене способности – читавих пет пута мање. Намеће се једноставан закључак – Хитлер није намеравао да освоји читав свет, није се спремао за светски рат, зато што није стварао снагу способну да одузме свет онима којима је припадао. Хитлер је намеравао да живи са Енглезима у миру, а да ратује са Русијом. Управо зато је његова припрема за рат била вапијуће лоша, и Вермахт је потрошио залихе муниције после двадесет дана борбе, још у Пољској. А војничку опрему и муницију за рат са Русима дале би му Енглеска и Француска.
04_Messerschmitt_BF_110C_6_ZG76__M8_EP__over_the_English_Channel_August_1940_01.jpg
 Но, такође, ваздушна кампања Луфтвафеа (немачког ваздухопловства) на Енглеску је била са војног аспекта крајње чудна. Осим бомбардовања Лондона, које је пробудило отпор и вољу британског становништва, колико знамо, Луфтвафе није, као у другим земљама, приступио системском уништавању аеродрома, лука, војноиндустријских капацитета, индустријске и саобраћајне инфраструктуре. Да ли је овај закључак исправан, и како га Ви коментаришете?
- Хитлера су на власт довели Енглези ради рата са Русијом – СССР. Када је одлучио да започне своју игру, склопивши Споразум о ненападању са СССР, Енглеска и Француска су почеле да га на све могуће начине подстрекавају на рат са Стаљином, како би га вратиле првобитном сценарију. Хитлер је, са своје стране, пошто је до ногу потукао Француску, покушавао да „уразуми“ Лондон и заврши рат. Неколико пута је нудио мир Западу, али су Енглези увек одбијали. Бомбардовање Енглеске у лето 1940. године вршено је са половином, чак четвртином снаге. То је била некаква „принуда на мир“ а не удар на инфраструктуру у циљу уништавања и лишавања руководства.
И колико су ти немачки напади били разорни и страшни?
Према званичним подацима, у Лондону је током „Битке за Енглеску“ погинуло 842 и рањено 2.347 лица. У најпознатијем немачком ваздушном нападу на енглески град Ковентри 14. новембра 1940. године погинуло је 568 лица. Свакако, сваки погинули је за жаљење, али видимо да те бројке, у поређењу са бројем жртава бомбардовања у Русији, Србији и Немачкој, уопште не изгледају упечатљиво. Енглеска је током читавог Другог светског рата изгубила 388.000 људи, од чега 62.000 цивила. То значи да у жртве немачких бомбардовања током читавог Другог светског рата можемо убројати свега 62.000 Британаца. Да ли је то много или мало? Све постаје јасније у поређењу. Француска под немачком окупацијом није за савезничку авијацију представљала циљ број један. Зато је тамо од енглеског и америчког бомбардовања за четири године (од лета 1940. до лета 1944. године) погинуло 30.000 људи. Али када је дошло до искрцавања у Нормандији, авијација Британије и САД почела је да неупоредиво чешће бомбама равна француске градове и села ради уништавања немачке војске. Услед тога је током три летња месеца 1944. године, током којих су Немци избачени из Француске, од бомби својих ослободилаца погинуло још 20.000 Француза (а укупно – 50.000). Само у Стаљинграду је током једног страшног дана 23. августа 1942. године погинуло око 50.000 цивила. А губици немачких цивила услед бомбардовања и дан-данас су тајна иза седам печата. Укупан број нико не наводи. Зато што је ужасавајући. Да је у Другом светском рату победила Немачка, Черчилу, Рузвелту и савезничким руководиоцима авијације било би зајемчено место на оптуженичкој клупи и смртна пресуда за стотине хиљада жртава. Али историју пишу победници. Зато су у Нирнбергу судили другим злочинцима, за друге злочине, а они који су уништавали немачке градове, скупа са свим њиховим житељима, отишли су у пензију. Само у Дрездену је током два дана бомбардовања погинуло око 150.000 цивила.
06_British_workers_salvage_Aluminum_from_wrecked_German_raiders_shot_down_over_England_Aug_26_1940_01.jpg
Централно али суштинско питање које Ви постављате у својој књизи је – зашто је Немачка напала Совјетски Савез, када то није било у њеном интересу. Ви чак као илустрацију наводите изјаву Хитлера Герману Раушнингу, која је нама била потпуно непозната, а у којој је Хитлер, на питање шта ће бити у случају војног савеза Енглеске, Француске и Русије, одговорио: „Тада ће мени, просто, доћи крај“. Зашто је, упркос томе, Хитлер напао Совјетски Савез?
- Енглеска није хтела мировне преговоре. Хладнокрвно је бомбардовала немачке градове. Показивала је одлучност да се бори до краја. Са њом се могло ратовати, чак је и победити, али је Адолф Хитлер, претресајући те могућности, себи постављао два питања. По коју цену ће бити постигнута та победа? И оно најважније – зашто? Немачкој је предстојала тешка борба без видљивог краја, а на Истоку је СССР, макар и тренутно лојалан, спокојно решавао своје стратешке задатке. Одмах пошто је Хитлер до ногу потукао Француску, Стаљин је решио проблем Прибалтика: Летонија, Литванија и Естонија ушле су у састав СССР. Исто тако враћена је и Бесарабија коју је заузела Румунија. Совјетском Савезу је сасвим одговарао рат на Западу, рат Хитлера, кога су створили Англоамериканци, са својим бившим газдама. Али, да ли је такав обрт догађаја одговарао самом Адолфу Хитлеру? Читавог живота жудео је да уништи комунизам и уђе у савез са Англосаксонцима, а уместо тога све се дешавало обрнуто.
И тада је 10. маја 1941. године у Велику Британију, тобоже на сопствену иницијативу, одлетео Хитлеров најближи саборац Рудолф Хес1. То је био очајнички покушај да се склопи мир између Немачке и Енглеске. Заправо тај Хесов циљ није никаква тајна: „Он (Хес – Н.С.) је знао и схватао Хитлеров унутрашњи свет – његову мржњу према Совјетској Русији, његову страствену жељу да уништи бољшевизам, његово одушевљење Енглеском и искрену жељу да живи у пријатељству са Британском империјом…“2.
До напада на СССР преостало је нешто више од месец дана. Хитлер је морао да одлучи хоће ли „Барбаросу“ да спроводи или не. И тај удар није био унапред одлучен. Све до Хесовог лета није била донета никаква коначна одлука о нападу на нашу земљу: „Наредба о удару на СССР у складу са планом Барбароса појавила се тек 10. јуна“3. Адолф Хитлер никад не би започео рат на два фронта. Зашто је ипак започео? Зато што је у тренутку удара на СССР био убеђен како никаквог другог фронта нема нити ће бити! То је и представљало исход Хесовог лета.
Важно је схватити како у читавом загонетном случају са летом фиреровог заменика у Енглеску тајну не представља Хитлеров предлог, већ британски одговор на њега!
Енглези су зајемчили своју неутралност, благонаклону за Хитлера, у његовом будућем рату са СССР. Као и склапање за Немачку дугоочекиваног мира пошто Русија буде до ногу потучена…
„Немачки фашисти су у ствари зато и послали у Енглеску познатог Хеса како би убедио енглеске политичаре да се придруже свеопштем походу против СССР. Али су се Немци жестоко прерачунали. Без обзира на Хесове напоре, Велика Британија и САД су се /…/обрнуто, обреле у истом табору са СССР против хитлеровске Немачке“4, рекао је Стаљин у Москви, опседнутој од стране фашиста. То и јесте одговор. Како је у таквим приликама Адолф Хитлер могао да се прерачуна? Јер, да је енглеска влада категорички одбацила фирерове предлоге и недвосмислено одбила да са њим преговара, чему се шеф Немачке могао надати, отпочињући рат на Истоку? Откуд би Хитлер могао да сматра како ће се Лондон „придружити“ свеопштем походу на СССР, да је имао енглеско одбијање? Чисто је безумље нападати на Совјетски Савез у околностима када Енглеска не жели мир. Али зато, ако Енглези јемче своје немешање у сукоб, обећавају макар и то да ће мирно седети на свом Острву, ако не и да ратују заједно са нацистима против Руса, онда је то – излаз из ћорсокака! Само треба Русију потући до ногу и мир са Енглеском биће склопљен.
German_Panzer_columns_on_the_move_02.jpg
Да бисмо нашим читаоцима илустровали нелогичност напада на Совјетски Савез, молимо Вас да нам нешто више кажете о томе, о чему иначе у књизи пишете, да је Совјетски Савез био поуздан трговински и економски партнер Немачкој, да јој је испоручивао нафту, пшеницу и друге стратегијске сировине и материјале који су били од виталне важности за немачку војску и привреду – све оне материјале за којима се, након напада на СССР у Немачкој све више осећао дефицит.
- СССР није био савезник Немачке. СССР је био трговински партнер Немачке. При томе је трговао и са Енглеском и Француском. Енглези су све своје ратове водили по истом начелу: блокирали би морнарицом обалу, гушећи противничку земљу блокадом. Копнена трговина са СССР омогућавала је Немачкој да избегне гушење блокадом. Немци су преко територије СССР могли да превозе важну робу за своју привреду, купујући је по читавом свету. Све то одједанпут је завршено 22. јуна 1941. године. Уместо трговинског партнера Немачка је добила смртног непријатеља, сопственим рукама створивши савезника Енглезима.
index_0018_1.jpg
Кључно питање је – ко је финансирао немачку ратну машинерију у њеном походу на исток, ко је обезбеђивао кредите за оружје и муницију, и са којим циљем? Ако је неко финансирао, преко кога су ишли ти финансијски трансфери? Каква је улога Швајцарске и њених банака у томе?
- Нико не зна тачан износ новца уложеног у обнову Немачке. Разне процене говоре о приближно 28–30 милијарди долара до 1930. године5. Занимљиво је да укупне ратне репарације Немачке за исто раздбље износе нешто више од 10 милијарди марака6. И такве прилике су настале управо онда када су Немачку почели да сматрају потенцијалним кандидатом за ново сатирање Русије. У Немачку привреду су упумпавали знатно више средстава него што су узимали. Наравно, таква сразмера доприносила је обнови индустријске производње у Немачкој, која је већ 1927. достигла предратну. Упумпавање средстава вршено је у складу са двама плановима: Јунговим и Давесовим. Њихово деловање приведено је крају 1932. године, а Немачка је фактички ослобођена плаћања репарација, премда је исплатила тек незнатан део. Зашто? Зато што ће у јануару 1933. године канцелар постати Адолф Хитлер, коме предстоји да изведе економско чудо. А за то му је потребан новац.
Ево само неколико бројки које показују какве врсте задатак је стајао пред Хитлером када је дошао на власт. Буџетски трошкови за наоружање порасли су од 1933. до 1939. године готово десет пута (са 1,9 милијарди марака на 18,41 милијарди марака). Пораст удела у буџету је ништа мање упечатљив: са 24 на 58%7. Ради поређења, главна светска „опасност“ која је тобоже намеравала да освоји читав свет, комунистички СССР, трошио је 1934. године на војне потребе 9% свог буџета, Француска – 8,1%, Јапан – 8%, Енглеска (која је као и увек намеравала да ратује туђим рукама) – 3%8.
Као што нам је из историје познато, Адолф Хитлер је свој задатак обавио. У невероватно кратком року – током свега шест година колико је био на власти − успело му је да изгради војну машинерију невероватне моћи. То историчари зову нацистичким економским чудом. Ватрено се расправља: да ли је неоспоран раст немачке привреде у Хитлерово доба био реалан или је пре подсећао на економску пирамиду када најбољи излаз из ћорсокака постаје рат. Ма колико чудно изгледало – ниједна страна те апстрактне расправе није у праву. Раст и опадање немачке привреде уопште није одређиван унутрашњим разлозима. Успехе нациста финансирао је и организовао читав тадашњи „цивилизовани свет“, како земље Запада воле да називају њихови поклоници у нашој земљи. Зато Хитлер није одређивао ни рокове престанка раста или наставка развоја немачке индустрије. Јер, очито је да Немачка без помоћи са стране није могла дуго подносити папрене трошкове наоружања. Према томе, постојала су само два излаза: или уливање нових средстава са стране у немачку привреду, тј. њено даље спонзорисање, или отпочињање рата са Русијом, због чега су Хитлера и одгајали. Господари света – Англосаксонци − нимало не воле да улудо троше новац. За њих је чисто економски (чак не политички!) био уноснији брзи почетак војног сукоба. Што пре почне, тим ће мање новца морати да уливају у бездано ждрело хитлеровске војне машинерије. Зато би почетак рата 1938. године био бољи него 1939. године, а 1939. бољи него 1940.
Сви смо ми одрасли људи и схватамо да никаква чуда у привреди не постоје. Тако и невероватни Хитлерови успеси на светској позорници нису били условљени његовим генијалним талентима као дипломате или државника, већ тиме што су Енглеска, САД и Француска унапред са њим договориле препуштање својих позиција.
starikov3_1.jpg
Једно од питања које Ви постављате је зашто су немачки авиони имали енглеске моторе. Како је то могуће?
- Реално је Луфтвафе 1936. имао двокрилац Не 51. То није ништа друго до „пољопривредни авион“. Чак је коришћен у почетној фази Другог светског рата, премда се још у Шпанији показао као безнадежно застарео у поређењу са совјетским ловцима којима су били наоружани републиканци9. Али за немачко ратно ваздухопловство 1936. године Не 51 уопште није био старудија, већ нешто сасвим ново. Историја тог авиона почиње тек 1931. обраћањем Министарства саобраћаја Немачке, по поруџбини Рајхсвера, фирми „Хенкел“ са молбом да развију двокрилац једносед10. Први лет огледног узорка изведен је новембра 1932. године, да би серијска пеоизводња тог авиона започела тек у пролеће 1934. године. Али пошто Хитлер још није био огласио стварање Луфтвафеа, имали су цивилне ознаке и регистрацију. И две године касније Хитлер ће са тим најновијим „пољопривредним авионима“ престрашити читаву Европу?
Они немачки авиони које смо навикли да видимо на сличицама и у филмовима, стићи ће у немачку војску кудикамо касније од оног времена када је Запад почео да их се „боји“. Идемо редом. Најмасовнији и најпознатији немачки ловац Другог светског рата био је Месершмит Бф109. Израда његових прототипа почела је тек крајем 1934. године, а огледни узорак „месера“ извео јепрви лет 28. маја 1935. године11. Страховити борбени авион, засад у једном примерку, имао је енглески мотор „Ролс-Ројс“, „Кестрел V“. Зашто енглески, упитаћете? Једноставно зато што немачки мотори исте врсте још нису били готови. Те су британски „другови“ помагали. Јер, Енглеска је у то време била главни светски извозник оружја и војних материјала…
И није само један огледни узорак имао британски мотор. Сви серијски Месершмитови у почетку су имали те моторе, све док немачка индустрија није произвела довољан број сопствених: „Од 28 врста немачких војних авиона 1935. године њих 11 имало је енглеске и америчке моторе, које су испоручивале фирме ’Ролс-Ројс’, ’Армстронг-Сидли’, ’Прет-Витни’ и др.“12.
Успешна летачка испитивања учинила су ловац Вилија Месершмита фаворитом. Међутим, немачки пилоти су Бф 109испрва дочекали са неповерењем. Зашто? Зато што су навикли на отворене кабине својих „пољопривредних авиона“, а у том ловцу се пилотска кабина херметички затварала! Али нама нису важни страхови немачких пилота, него датуми масовног приспећа ловаца у летачке јединице, у оно време када су их се „бојали“ шефови Енглеске и Француске. Статистика производње тих авиона, нажалост, не пружа основ за такве страхове: 1936. године – два огледна узорка, 1937. године – 54 комада.
Пре неколико година, поводом годишњице споразума између Рибентропа и Молотова, западна штампа је веома негативно историјски оценила тај договор. Да ли су само споразум Рибентроп–Молотов, или и други историјски споразуми Немаца и Руса предмет критике англосаксонских историчара, али и политичара?
- Споразум о ненападању СССР-а са Немачком сасвим је побркао карте Енглеској, која је намеравала да нахушка Хитлера на СССР. Уместо тога, Немачка се са Русијом споразумела. Отуд и мржња према том документу, у коме се ради само о једној ствари: две земље неће међусобно ратовати. То је све. Ничег више тамо нема. А оригинале наводно потписаних тајних протокола нико НИКАДА није видео. Постоје некакве фотокопије. Лично сам уверен да су то кривотворине, сачињене у време владавине издајника Горбачова.
Такође, шокантна је и Ваша тврдња о мисији Рудолфа Хеса. Зашто је Рудолф Хес искочио падобраном у Енглеској? Да ли је то био индивидуални акт „болесног човека“ или је он предао личну поруку Хитлера Черчилу, и како објаснити његово самоубиство у позним годинама?
- Занимљива чињеница: одмах после Хесовог лета 10. маја 1941. године, већ сутрадан, моћни напади немачке авијације на Енглеску изнебуха су сасвим престали, и обновљени су тек јануара 1943. године. Сада о судбини самог Хеса. Он је 17. августа 1987. године, као последњи живи руководилац Трећег рајха, напустио овај свет. Рудолф Хес је у тренутку смрти у затвору Шпандау имао готово 93 године. У затвору је одлежао већ 46 година. Сви они који су заједно са њим по пресуди Нирнбершког трибунала доспели у затвор, већ одавно су га напустили. Он је од 1966. године био једини сужањ затвора Шпандау. Одлежавши 8 година од 15, под изговором слабог здравља, на слободу је изашао дипломата Константин фон Нејрат. Затвор су напустили адмирал Дениц и шеф „Хитлерјугенда“ Балдур фон Ширах, одлежавши својих 20 година. А Рудолф Хес је и даље остајао тамо. Зашто? Зато што је осуђен на доживотни затвор, рећи ће читалац. И… погрешиће. Иста таква доживотна пресуда није била сметња за ослобођење адмирала Редера после свега 10 година, и министра привреде Трећег рајха Валтера Функа, који је одлежао 12. Они су пуштени на слободу зато што нису поседовали тако страшну тајну као Хес. Јер је само он знао шта су Енглези обећали Хитлеру, и зашто им је Хитлер поверовао…
А и Хесова смрт била је врло загонетна. Деведесетогодишњи оронули старац покушао је да се током шетње убије и обесио се, омотавши електрични кабл око врата. Хесови чувари покушали су да му дају вештачко дисање, и то толико усрдно да су му сломили грудни кош и ребра13. Покојников син је, не верујући званичном извештају енглеских стручњака за судску медицину из британске болнице у коју је тело допремљено, наложио поновну обдукцију. И треба рећи да је имао озбиљне разлоге за то. Хес се увек налазио под надзором, а на дан смрти чувар га је напустио буквално на неколико минута. „За то време оронулом старцу је успело да напише опроштајно писмо, привеже продужни кабл за прозорску резу, провуче главу кроз омчу и затегне је – пошто је на врату остао водораван траг – и да падне или се баци на земљу?“14
Током поновне обдукције коју су извршили немачки лекари, на врату леша откривен је други траг од кабла. Испало је да је деведесетогодишњем старцу успело да се „обеси“ − двапут. Трагови на врату и повреде унутрашњих органа врата недвосмислено су сведочили да је Хес задављен. А претходно су га отпозади ударили по глави, услед чега се појавио хематом на потиљку, чудан и необјашњив у случају самоубиства…15
Зашто су морали да убијају старца, и ко је то убиство извршио?
Хесов син Волф Ридигер ни тренутак није посумњао у то да су његовог оца убили Енглези.16 Страшна тајна британске дипломатије, која је Хитлера загрејала за напад на СССР, није смела да се открије. А непосредни узрок убиства постала је необуздана брбљивост Михаила Сергејевића Горбачова. Тај нестручан политичар потписао је смртну пресуду не само сопственој држави, него и вајкадашњем нацисти. Ствар је о томе што су се већ поодавно чули гласови који позивају на Хесово пуштање из затвора. Главни противник тога увек је био СССР, чији став је био врло једноставан – нацистима није место на слободи. Знајући да Совјетски Савез неће дати сагласност за Хесов излазак из затвора, Велика Британија је могла да изиграва доброг иследника и увек изјављује како није против његовог ослобађања. И, ево, почела је „Перестројка“, „Ново мишљење“, и Михаил Сергејевић, ништа не схватајући у историји и политици, изјављује својим западним пријатељима како је спреман да им учини нешто пријатно и слаже се са Хесовим пуштањем. То је за Горбачова био гест добре воље, још један потез за портрет „социјализма са људским лицем“, а Лондону је та изјава задала мноштво непријатних брига. Пошто није преостао никакав повод за даље остајање опасног старца у затвору, Енглези су били принуђени да цурење информације спрече убијањем њеног носиоца.
Сви материјални докази узрока смрти Рудолфа Хеса − кућица у врту, кабл и намештај, чак и сам затвор Шпандау − уништени су одмах после његове смрти. Британска влада је одредила да списи у Хесовом предмету остану поверљиви до 2017. године.
Али зашто? Шта би то могло да се крије у записницима његових саслушања? Шта то има Велика Британија да крије, ако је, како нас уверавају, одлучно одбила да преговара са нацистима? Обрнуто, те списе требало би качити на сваки стуб, штампати у свим новинама. Јер то је доказ прогресивности и демократичности Магловитог Албиона. Какав велелепан повод за пропаганду: ми, Енглези, категорички смо одбацили све предлоге крвавог Адолфа Хитлера! А уместо тога најстрожа поверљивост. Нелогично? Не, логично. Зато што ОДБИЈАЊА није било, већ је била САГЛАСНОСТ.
Са руског превела:Сава Росић
  • 1Време Хесовог лета уопште није било случајно одабрано. Према плану немачког Главног штаба, припреме за „план Барбароса“ требало је да се заврше до 15. маја 1941. године.
  • 2В. Черчил, Други светски рат, Москва, Војениздат, 1991, т. 3, стр. 29.
  • 3П. Судоплатов, Разни дани тајног рата и дипломатије. Година 1941, Москва, Олма-Прес, 2001, стр. 18.
  • 4Извештај Јосифа Стаљина на свечаној седници Московског Совјета посланика трудбеника… Москве поводом 24. годишњице Велике Октобарске социјалистичке револуције. Москва, 6. новембра 1941. године. Навод према: С. В. Кормилицин, А.В. Лисев, Лаж од совјетског информбироа, Санкт Петербург, Нева, 2005, с. 289.
  • 5Г. Ђакомо Препарата, Хитлер Inc.Како су Британија и САД стварали Трећи рајх, Москва, 2007, стр. 251.
  • 6Исто.
  • 7Како је кован немачки мач, Москва, Јауза, 2007, стр. 13.
  • 8Исто.
  • 9В. Н. Шунков, Крила Трећег рајха, Минск, Харвест, 2004, стр. 206.
  • 10Исто, стр. 205.
  • 11Исто, стр. 106.
  • 12Овсјаниј И. Д., Тајна у којој се рат рађао, Москва, Политиздат, 1971, стр. 44.
  • 13П. Педфилд, Рудолф Хес – Хитлеров саборац, Смољенск, Русић, 1998, стр. 524.
  • 14Исто, стр. 535.
  • 15Исто, стр. 529-530, 536, 542.
  • 16Исто, стр. 530.

www.geopolitika.rs